7 ابزار اصلی دندانپزشکی: آنچه دندانپزشکان برای شما استفاده می کنند

جای تعجب نیست که دندانپزشکان و سایر متخصصان دندانپزشکی ابزار و ماشین های دندانپزشکی زیادی دارند که برای روش ها و درمان های مختلف از آنها استفاده می کنند.

اگر مرتباً برای قرار ملاقات های برنامه ریزی شده خود به دندانپزشک خود مراجعه می کنید، ممکن است به راحتی برخی از پرکاربردترین ابزارهایی را که آنها در سینی دندان خود دارند مشاهده کنید.

اما از آنجایی که ما واقعا نمی‌دانیم که آنها چگونه از آنها استفاده می‌کنند، آیا همه شما کنجکاو نیستید که آنها به این سازها چه می‌گویند و چگونه از آنها استفاده می‌کنند؟ هندپیس دندانپزشکی به شما کمک می کند ابزارهای اصلی دندانپزشکی را روی سینی دندانپزشک خود بشناسید تا به شما کمک کند که چگونه به مشکلات دندان و لثه شما کمک می کنند.

 

 

ابزار دندانپزشکی: سینی اصلی دندان

صدا و ظاهر ابزارهای دندانپزشکی کاملاً ترسناک به نظر می رسد. وقتی وارد مطب دندانپزشکی می‌شوید، صدای چرخش مته یا قلاب تیز وسیله‌ای که حتی نمی‌توانید توصیفش کنید، می‌تواند باعث ایجاد لرز در ستون فقرات شما شود.

حتی ممکن است باعث ترس برخی از ما از دندانپزشک شود که هر بار که مجبور به رفتن هستید، سفری ناخوشایند ایجاد می کند. با این حال، راه‌هایی برای تلاش برای اصلاح وضعیت وجود دارد. با دانستن اینکه هر ابزار چه کاری انجام می دهد، ممکن است هر بار که دندانپزشک به دهان شما نزدیک می شود کمتر مضطرب شوید.

از ابزار پرکاربرد دندان پزشکان می شود به اسکراب دندانپزشکی اشاره کرد.

آینه دهان

بیایید با کمترین ترسناک ترین ابزار دندانپزشکی شروع کنیم. آینه دهان ممکن است ترسناک به نظر برسد و خیلی ساده به نظر برسد، اما این را نادیده نگیرید. آینه ممکن است ساده و واقعی به نظر برسد، خوب است، اما دندانپزشک نمی تواند بدون آن یک درمان یا عمل دندانپزشکی را انجام دهد.کلاه اسکراب دندانپزشکی نیز از ساده ترین ابزار دندان پزشکان می باشد.

دندانپزشکان از دو طریق به این ابزار هدف می دهند. اول، به متخصص دندانپزشکی شما اجازه می دهد تا مکان هایی را در داخل حفره دهان شما مشاهده کند که دیدن آنها خیلی سخت است.

با استفاده از دید غیرمستقیم به عنوان یک کاوشگر دندان، آینه دهان پیدا کردن پلاک یا جرم در پشت دندان‌ها را برای او آسان‌تر می‌کند. او همچنین می تواند پوسیدگی دندان یا سایر مشکلات دهانی جوانه زده را که در غیر این صورت تشخیص داده نمی شوند، تشخیص دهد.

دوم، به دلیل شکل و بافت گرد و صاف، به دندانپزشک این امکان را می دهد که روش آسان تری برای حرکت زبان شما یا فشار دادن به داخل گونه برای ایجاد فضا بدون انجام این کار با دستان خود پیدا کند.

پروب دندان

دندانپزشکان در طول عمل دندانپزشکی شما از تیزهای مختلف دندانی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: قیمت کاور دست پلاستیکی

پروب داسی که به عنوان کاوشگر دندان نیز شناخته می شود، یکی از ابزارهای دندانپزشکی ترسناکی است که ممکن است در سینی دندان خود مشاهده کنید. با این حال، مفید است و معمولاً در یافتن علائم حفره یا بیماری پریودنتال (لثه) استفاده می شود. این ساز دارای یک دسته بلند با یک قلاب تیز در انتهای آن است.

 

 

این ابزار برای بررسی وجود حفره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اکنون مورد تردید قرار گرفته است زیرا استفاده از یک کاوشگر تیز برای تشخیص پوسیدگی در محل‌های حفره و شقاق دیگر توصیه نمی‌شود.

پروب پریودنتال ابزاری است که در دندانپزشکی استفاده می شود. بر خلاف کاوشگر داسی، این نوع معمولا دارای انتهایی بلند، نازک و کند است. کاربرد اصلی آن اندازه گیری عمق پاکت اطراف دندان به منظور ایجاد وضعیت سلامت بافت هایی است که دندان ها را احاطه کرده و از آنها حمایت می کنند.

بیشتر بخوانید: خرید روتختی یکبار مصرف

ما همچنین کاوشگر بریولت را داریم . این در درجه اول برای کاوش پاکت های بین دندان ها استفاده می شود، در حالی که از بین بردن جرم و پلاک نیز استفاده می شود. اگر حفره قابل رویت دارید، دندانپزشک ممکن است از نوک تیز پروب پریودنتال نیز برای بررسی استفاده کند. ممکن است قرون وسطایی به نظر برسد، اما یک ابزار ضروری برای دندانپزشکی پیشگیرانه است.

جرمگیر دندان

در حالی که پروب داسی در از بین بردن نواحی کوچک پلاک و تارتار روی دندان‌های شما موثر است، جرم‌گیرها برای از بین بردن تجمع بیشتر ضروری‌تر هستند. اکثر بیمارانی که نیاز به جرم گیری دارند، مشکلات مهم تری با بیماری پریودنتال دارند، اما همه افراد نوعی تجمع پلاک را تجربه می کنند.

زمانی که می خورید یا می نوشید، ذرات ریز مانند قندها و اسیدها به دندان شما می چسبند و باکتری تشکیل می شود. این باکتری مضر در نهایت باعث پوسیدگی دندان می شود و در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به حذف بیشتر این پلاک کمک می کند، گاهی اوقات نیاز به برداشتن اضافی است. جرم‌گیر پلاک‌های اضافی را از بین می‌برد و اگرچه لزوما راحت نیست، اما از از دست دادن دندان‌هایتان در اثر پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: دوخت لباس یکبار مصرف بیمارستانی

موچین دندان

اگر دندانپزشک شما نیاز دارد چیزی را از سینی دندانی که در داخل دهان شما استفاده می کند، بیاورد، مطمئن باشید که موچین می تواند آن را برای شما نگه دارد. برداشتن فرز برای دست‌پیس‌ها، توپ‌های پنبه‌ای، یا قطعات پشمی برای جذب خون یا بزاق، فقط هر چیزی که نیاز به دست‌تان دارید، موچین‌های دندانی اولیه می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند.

اجکتور بزاق یا دستگاه مکش

بر خلاف برخی دیگر از ابزارهای دندانپزشکی، اجکتور بزاق یکی از ساده‌ترین ابزارها و در بسیاری از مواقع منبع کمی کمدی است. هنگامی که یک دندانپزشک در حال بررسی دهان شما است، اغلب به یک سطح خشک نیاز دارد. دستگاه ساکشن یک لوله بلند است که به خلاء متصل شده و بزاق دهان شما را خارج می کند.

ممکن است برخی صداهای خلاء را بشنوید و احساس کنید که نوک اجکتور به گونه یا زبان شما چسبیده است، اما این چیزی نیست که شما را مبهوت کند. در طول درمان‌هایی که شامل استفاده از آب می‌شود، ممکن است به طور مرتب به شما دستور داده شود که دهان خود را ببندید تا به دستگاه کمک کنید آب انباشته شده را پاک کند.

دریل دندانپزشکی

آیا می خواهید بدانید که صدای زوزه از کجا می آید؟ این از یکی از “ترسناک ترین” ابزارهای دندانپزشکی، مته دندان می آید . صدای آن به اندازه ای است که برخی از بیماران را به جنون بکشاند. با این حال، دندانپزشکان ادعا می کنند که استفاده از نوک مته موثرترین راه برای از بین بردن پوسیدگی دندان قبل از پر کردن حفره است.

این ابزار الکتریکی با سرعت بیش از 250000 دور در دقیقه در حین پرتاب آب به داخل دهان در حین انجام عمل های دندانپزشکی می چرخد. اگر مته آب نمی داد، آنقدر داغ می شد که به دندان آسیب می رساند. در حالی که مته دندان به دلیل لرزش روی دندان‌های شما احساس ناراحتی می‌کند، معمولاً هنگام دریافت بی‌حسی موضعی دردناک نیست.

قطعا هنگام کار با ابزار دندان پزشکی لباس های شخصی آلوده می شود، برای جلوگیری از این اتفاق از  اسکراب آستین بلند استفاده کنید.

سرنگ دندان

چه کسی ایده گرفتن یک شات را دوست دارد؟ مطلقا هیچ کس، درست است! این باعث می‌شود سرنگ دندان در بین وسایلی که دندانپزشکان استفاده می‌کنند، ترسناک‌ترین باشد. از قضا، ترسناک ترین چیز همان ابزاری است که برای تحویل دارویی استفاده می شود که می تواند عمل شما را بدون درد کند بیهوشی.

سرنگ دندان چیزی است که احساس بی حسی را به دهان شما منتقل می کند. با استفاده از یک سوزن کمی بلندتر از یک سرنگ معمولی، یک سرنگ دندانی معمولاً دارای یک محفظه فلزی با چسبندگی طولانی‌تر است تا دندان‌پزشک بتواند هنگام تجویز داروی بی‌حس کننده به نقطه درست ضربه بزند .

بیشتر بخوانید: قیمت روپوش سفید آزمایشگاهی

همانند تزریق، تزریق اولیه ممکن است برای لحظه ای ناراحتی ایجاد کند، اما این به سرعت توسط بیهوشی بی حس می شود. اگر در اطراف سوزن‌ها کمی خجالتی هستید، احتمالاً به نفع شماست که به آن نگاه نکنید، اما آنقدر سریع اتفاق می‌افتد که چیزی نیست که نباید از آن ترسید. بسیاری از دندانپزشکان نیز قبل از استفاده از سرنگ، یک بی حس کننده موضعی تجویز می کنند تا نوک سوزن اولیه را کمرنگ کنند.

اکنون که کمی بیشتر در مورد ابزارهایی که وارد مطب های معمول دندانپزشکی می شوند، می دانید، نیازی نیست که در زیر پوششی از ترس پنهان شوید یا زیر هر پتویی برای آن موضوع.

در دست متخصصان دندانپزشکی شما، این ابزارها بی ضرر هستند و آنهایی که به نظر می رسند تهدیدآمیز به نظر می رسند معمولاً با چیزی مانند یک بی حس کننده که به شما کمک می کند راحت بمانید، خنثی می شوند. حتی ممکن است با نشان دادن اطلاعاتی که در مورد هر ابزار دارید، دندانپزشک خود را تحت تأثیر قرار دهید.